Ako sa prispôsobiť nedostatku vody?

Kedysi mu vody Domaše omývali okraj záhrady. Dnes, keď vyjde z vody, musí prejsť k svojej chate dvadsať metrov – po súši

Sucho už pre nás nie je vzdialený problém typický pre cudzie krajiny. Napriek tomu, že Slovensko je druhou krajinou na svete s najväčšou zásobou pitnej vody, dnes aj my pociťujeme dopady zmeny klímy a zápasíme s nedostatkom vody. Tohtoročný aprílový nedostatok dažďov postihol najmä oblasti východného Slovenska. Zapršalo až „o 5 minút 12“ a niektorým oziminám to už nepomôže.

Výkyvy počasia sa tiež podpísali na vysychaní vodnej nádrže Domaša, ktorá ostala poloprázdna. Starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ upozorňuje, “že situácia je kritická a keď sa nezačne šetriť s vodou, škody budú obrovské.” Nejde len o to, aby po Domaši mohla premávať výletná loď a windsurfisti mohli napnúť svoje plachty, ale najmä o jeden z najčistejších zdrojov pitnej vody na Slovensku. 

Hoci závažné dôsledky sucha zatiaľ bezprostredne nepociťujeme, je najvyšší čas začať vodu chrániť. Klimatické zmeny sa totiž začínajú pomaly prejavovať na pitnej vode aj u nás. Vládna Stratégia adaptácie na zmenu klímy tvrdí, že „k horizontu rokov 2075 až 2100 budú na Slovensku celkové úhrny zrážok asi o 10 percent nižšie ako doteraz, využiteľné vodné zdroje poklesnú o 30 – 50 percent“. 

V iných častiach sveta sa nedostatok pitnej vody prejaví už omnoho skôr, a to v horizonte 10 rokov. Najohrozenejšie sú vlhké regióny ako Amazónia, Indonézia a stredná Afrika a mnohé krajiny sú v kritickej situácii už dnes.
 

Čistá voda už nie je nikde samozrejmosť

V Kapskom Meste napríklad dňa 12. apríla 2018 hrozilo vypnutie vodovodných kohútikov pre 4 milióny obyvateľov. Tri suché roky po sebe zapríčinili postupné vyprázdňovanie vodných nádrží takmer na nulu. Mesto pod tlakom dokázalo znížiť spotrebu vody až na polovicu a vypnutie kohútikov sa podarilo oddialiť. Dlho očakávané dažde nakoniec včas naplnili vodné nádrže. Dá sa však na pravidelný príchod dažďov spoľahnúť?

Ďalším príkladom je Africký roh, región východnej Afriky, ktorý v posledných rokoch postihujú opakujúce sa suchá spôsobujúce humanitárnu krízu. Na rozdiel od vyspelých krajín ako Kalifornia, ktorá tiež dlhodobo trpí suchami, sú tu obyvatelia vystavení vplyvom počasia omnoho bezprostrednejšie. Mnohí žijú z toho, čo si vypestujú a v prípade viacerých zlých rokov za sebou, sú nútení predať svoje polia a dobytok a opustiť svoje domovy. Kalifornia má na rozdiel od Afrického rohu dostatok financií na inteligentné technológie a väčšina obyvateľov sa živí službami. Obyvateľom preto nehrozí bezprostredná strata domov. 

V dôsledu sucha na vzdialenej strane pologule Damme Tesho z oblasti Shalla v Etiópii, v Africkom rohu, bojuje o obživu pre seba a svoju rodinu. Je závislá na každoročnej dobrej úrode – pestuje zemiaky, fazuľu a kukuricu a chová dobytok. Počas období dažďov zvykla chodiť po vodu k nádrži hneď za dedinou. Keď však prišli suchá, chodievala po vodu do susedného regiónu Halaba. Cesta jej trvala až šesť hodín a špinavú vodu, ktorú priniesla filtrovala cez oblečenie. “Vedeli sme, že voda nie je zdravá. Naše deti pravidelne trpeli hnačkami,” povedala Damme. Dnes vďaka humanitárnej pomoci používajú vodný filter, a jej deti sa konečne môžu napiť nezávadnej vody. 

Obyvatelia oblastí, ktoré sú najviac postihnuté suchami nemusia trpieť chorobami či dokonca umierať kvôli nedostatku vody. Pomoc od druhých vo forme technológií, budovania vodných rezervoárov, zavádzania vodovodných kohútikov a vodných filtrov môže zvrátiť nepriaznivú situáciu a včas predísť hladomorom a masovej migrácii spôsobenej čím ďalej tým horšími podmienkami pre život. 

FAKTY

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v dôsledku nedostatku čistej vody ročne umiera 361 000 detí pod 5 rokov na hnačky.
 

Sledujte nás.

Sme organizácia Habitat for Humanity a zastrešujeme projekt Build Solid Ground. V rámci neho zvyšujeme povedomie o neuspokojivej situácii v oblasti bývania a pozemkových práv v rozvojových krajinách. Podporujeme rodovú rovnosť. Poukazujeme na potrebu zlepšenia životných podmienok v slumoch a zvýšenia odolnosti komunít voči prírodným katastrofám. Ak chcete vedieť o našich aktivitách viac, odoberajte náš newsletter.