Cyklón Fani vyčíňal v Indii. Mali by sme panikáriť

Prudký vietor vyvracal stromy, telekomunikačné veže a elektrické stĺpy. Komunikácia so svetom bola nemožná. Tisíce provizórnych „kutcha“ domov sfúkol cyklón ako domčeky z karát. 

Cyklón Fani najintenzívnejšie zasiahol štát Odisha, kde bolo evakuovaných vyše milióna obyvateľov. Pobrežné oblasti prikryla voda a neprestávajúci dážď. Mestá Puri, „chrámové mesto Indie“ – Bhubaneswar, Cuttack, Khurda, Jajpur, Bhadrai a Balsore boli zničené.

Miestne autority našťastie včas podnikli potrebné kroky, aby predišli stratám životov. Teraz ale stoja pred výzvou znova postupne vybudovať rozsiahle zničené oblasti. Ničivému Cyklónu Fani tu totiž stálo v ceste až 10,000 dedín a 52 miest.  

Mali by sme panikáriť? Greta Thunberg zo Švédska upozorňuje na to, že je najvyšší čas. Habitat for Humanity už „panikári“. Chceme pomáhať ešte viac stavať domy v chudobných oblastiach, aby boli silnejšie a odolnejšie voči prírodným katastrofám. Pozrite si kde staviame, a kde môžete priložiť ruku k dielu ako naši dobrovoľníci. 

Veď podobná situácia ako v Indii sa môže prihodiť aj nám. A určite by nám dobre padla pomocná ruka.

 

Sledujte nás.

Sme organizácia Habitat for Humanity a zastrešujeme projekt Build Solid Ground. V rámci neho zvyšujeme povedomie o neuspokojivej situácii v oblasti bývania a pozemkových práv v rozvojových krajinách. Podporujeme rodovú rovnosť. Poukazujeme na potrebu zlepšenia životných podmienok v slumoch a zvýšenia odolnosti komunít voči prírodným katastrofám. Ak chcete vedieť o našich aktivitách viac, odoberajte náš newsletter.