(Ne)dostupné podnájmy

"Hračky dáme sem! Sem k oknu," vraví Esita. Malé dievčatko sa vrtí, behá z izby do izby, skúma miesto, ktoré bude čoskoro nazývať domovom. Izbu s výhľadom na park a ihrisko bude zakrátko zdieľať s bratom Edvardom. Keď bude veľká, chcela by byť baletka alebo speváčka, zatiaľ čo Edvard chce byť hasič... a zároveň Batman.

Ich mama a otec, Asia a Edik, sa tiež postupne zoznamujú s čerstvo natretými bielymi stenami a lesklými drevenými parketami v zrekonštruovanom varšavskom byte. Usmerňujú sťahovákov, ktorí dovnútra nesú oranžovú pohovku, komodu a ďalší nábytok. Ale v prvom rade dávajú pozor na deti. “Keď sa deti majú dobre, aj rodičia sa majú dobre,” vraví Edik. “Keď sú šťastné, aj my sme šťastní.” 

Ešte nedávno sa šťastie zdalo byť vzdialené. Asia a Edik sú prisťahovalci – ona pochádza z Tbilisi v Gruzínsku, on z Čečenska v Rusku. Ona pracovala v továrni na výrobu kozmetiky, on ako sochár a dizajnér. Z ich rodných krajín ich vyhnalo prenasledovanie. Asia bola prenasledovaná kvôli svojmu arménskemu pôvodu, Edik zase z politických dôvodov. 

Spoznali sa v Poľsku, avšak bolo pre nich veľmi náročné začať tu nový život. Museli sa sťahovať už viac ako sedemkrát, pretože prenajímatelia buď náhle zvýšili nájom, alebo sa našli nájomníci, ktorí boli ochotní zaplatiť viac. "Tentoraz je to ale iné," vraví Edik.

Tentoraz je to iné vďaka Habitatu for Humanity Poľsko, ktorý sa snaží priviesť k spolupráci vládu, súkromných aj verejných vlastníkov, neziskovky a ľudí, aby spoločne pomohli rodinám, pre ktoré sa bývanie vo veľkých mestách, ako je Varšava, stáva nedostupnejším. 

Ako sa dá ovplyvniť realitný trh v krajine?

Poľsko patrí ku krajinám Európskej únie, ktoré majú najväčší nedostatok bývania. Na 1000 obyvateľov pripadá iba 360 miest na bývanie. Množstvo domácností platí nájom, ktorý predstavuje viac ako polovicu ich príjmu. Bývanie, ktoré sa prenajíma, je pritom často neudržiavané a preplnené.

Habitat for Humanity v Poľsku sa zameriava na zlepšenie dostupnosti bývania práve pre tých, ktorí majú príjem príliš vysoký na pridelenie sociálneho bývania, ale zároveň príliš nízky na to, aby si mohli dovoliť sami prenajať byt alebo zobrať hypotéku. Stal sa súčasťou projektu HomeLab, financovaného z grantu Európskej únie, a v spolupráci s Varšavou využíva bytový fond mesta a súkromných vlastníkov na poskytnutie prenájmu za dostupné ceny. Poskytuje taktiež podporu odborníkov v oblasti sociálnej integrácie a zamestnanosti a orientuje sa na riešenie problémov, ktoré môžu v súvislosti s prenájmom vzniknúť.

Takto získali svoj nový podnájom aj Asia s Edikom. Ich nový byt vlastní mesto Varšava a zrenovoval ho Habitat for Humanity Poľsko. Majú zjednaný dostupný nájom, na ktorý si dokážu spoločne zarobiť – Edik ako pokrývač striech na stavbách a Asia ako učiteľka v škôlke.

Sledujte nás.

Sme organizácia Habitat for Humanity a zastrešujeme projekt Build Solid Ground. V rámci neho zvyšujeme povedomie o neuspokojivej situácii v oblasti bývania a pozemkových práv v rozvojových krajinách. Podporujeme rodovú rovnosť. Poukazujeme na potrebu zlepšenia životných podmienok v slumoch a zvýšenia odolnosti komunít voči prírodným katastrofám. Ak chcete vedieť o našich aktivitách viac, odoberajte náš newsletter.