Nemajú dostatok vody a možnosť karantény. Takto vplýva koronavírus na život v slumoch

Obyvateľka indického slumu nerešpektuje nariadenie o utlmení krajiny a každé ráno o piatej vyráža po vodu. V jej domácnosti totižto nie je sprcha ani kúpeľňa. Milióny ľudí po celom svete nemajú dostatok vody na hygienu a možnosť izolovať sa, čím by zabránili šíreniu nákazy.

Manisha Uke žije v indickom štáte Maháráštre a pracuje na farme. Jej život a fungovanie jej detí závisí od dvoch príjmov – platu 1,3 dolára na deň a mesačného vdovského dôchodku 13,1 dolára. Po tom, ako indický premiér vyhlásil trojtýždňové utlmenie krajiny (tzv. lockdown), Manisha prišla o oba zdroje financií.

Žiadna práca – žiadne peniaze

Utlmenie krajiny okrem iného znamená pozastavenie akýchkoľvek foriem práce. Indickí vidiečania nemajú dostatok úspor, a preto je pre nich toto nariadenie veľmi obmedzujúce. „Dcéram som začala dávať ryžu s čatní, ktoré som pripravila z cibule alebo paradajok,“ hovorí Manisha.

Na jeden deň si našla prácu v susednej dedine, z výplaty by mohla kúpiť jedlo na trhu vzdialenom 10 kilometrov. Dostať sa tam však stálo 3,9 dolára, čo je trojnásobok jej dennej mzdy. Vodičovi rikše teda ponúkla náhrdelník s tým, že mu neskôr zaplatí. Súhlasil, no Manishi bude účtovať aj úroky.

pracujuci obyvatelia v slumoch
Obyvatelia slumov nemôžu prísť o prácu, pretože nemôžu živiť seba a svoju rodinu.

V podobnej situácii sa ocitol aj sanitárny pracovník Jeetender Mahender, ktorý žije so svojou rodinou v bombajskom slume Valmiki. Ak nechodí do práce, nemajú peniaze. Prirodzene, keď nemajú peniaze, nemôžu si zadovážiť jedlo.

Ich obmedzenie spočíva aj v nedostatočnom vybavení domu. Ich príbytok totižto nemá vodu a záchod. O toaletu sa delia s niekoľkými ďalšími rodinami. Podľa Jeetendera Mahendera je teda veľmi pravdepodobné, že ak by sa novým koronavírusom nakazil niekto z týchto rodín, nakazia sa všetci.

Nedostatok vody

Sia žije v slume v meste Gurugram. Každé ráno vstáva o piatej, aby mohla ísť k sto metrov vzdialenej vodnej nádrži. Tá slúži nielen jej, ale aj ďalším desiatkam miestnych obyvateľov. Navyše, v Siineom príbytku nie je sprcha ani kúpeľňa, takže toto je pre ňu jediný zdroj vody.

CNN píše, že v roku 2014 spustený program Clean India Mission mal zlepšiť infraštruktúru a zabezpečiť odkalenie. Vláda dokonca tvrdí, že prostredníctvom tohto programu má 100 % indických domácností toaletu.

toalety a hygiena v slumoch

Háčik je však v tom, že program sa upriamoval na domácnosti, nie na slumové usadlosti. Upozorňuje na to zástupca neziskovej organizácie WaterAid India Puneet Srivastava.

O tom, že nedostatok vody je momentálne obrovským problémom, je aj skúsenosť Anny Nyokabi z kenského slumu Kibera. „Nemáme dostatok vody na pitie a varenie jedla, takže kde zoženiem vodu na časté umývanie rúk?“ uviedla pre UN News.

Organizácia spojených národov upozorňuje na to, že obzvlášť obyvatelia slumov, ženy, deti, chudobní, seniori či ľudia so zdravotným znevýhodnením by teraz mali mať nepretržitý prístup k čistej vode. Len tak môžu dodržiavať nariadenia o prísnej hygiene.

pristup k vode v slumoch

Dosiahnuť sa to dá tak, že všetci poskytovatelia vodohospodárskych a sanitačných služieb by teraz mali ohrozeným skupinám obyvateľstva poskytovať vodu zadarmo alebo za prijateľnú cenu.

Dobrou správou ale je, že s pomocou OSN a iných organizácií sa už podarilo zabezpečiť vodu na frekventovaných miestach, ako sú slumy, trhoviská či autobusové stanice.

Sociálny dištanc je nemožný

V slume Kibera si okrem nedostatku vodu uvedomujú, že ťažkosťou je aj sociálny dištanc. Príbytky tamojších obyvateľov sú od seba vzdialené tri metre, pre 50 – 150 ľudí je k dispozícii jeden záchod.

Vodca tamojšej komunity Kennedy Odede sa však snaží zlepšiť situáciu aspoň tým, že inštaluje stanice na umývanie rúk, rozposiela obyvateľom mydlo a informačné materiály. To ale nemení nič na tom, že v slumoch a iných vyčlenených usadlostiach je izolácia privilégium.

socialny distanc v slumoch

Rovnakého názoru je aj spomínaný sanitár Jeetender Mahender. Po vyhlásení lockdownu v Indii sa totižto milióny obyvateľov rozhodli, že z mesta odcestujú na vidiek do svojich domov.

V dôsledku toho nastal chaos, ktorý šírenie koronavírusu môže len zhoršiť. „Ulice sú také úzke, že keď okolo seba prechádzame, nemôžeme to urobiť bez toho, aby naše ramená do seba nenarazili,“ tvrdí Mahender.

utlmenie krajiny, India Po tom, ako indický premiér oznámil utlmenie krajiny, sa mnoho obyvateľov rozhodlo cestovať domov na vidiek.

Ponaučenie

Z pohľadu Európana sa môže zdať, že táto situácia nemá riešenie. V neformálnych usadlostiach, ku ktorým patria aj slumy, žije zhruba 1,2 miliardy svetovej populácie. Aj keď niektorí z nás nevedia pomôcť vlastným pričinením, môžeme sa z terajšej situácie a situácie iných ľudí aspoň poučiť. Pýtate sa ako?

Zaujímajte sa o životy iných, napríklad cez rôzne organizácie. Jednou takou je aj Habitat for Humanity, ktorá rieši problém bývania vo svete. Na jej oficiálnom webe sa dozviete viac o miestach, v ktorých pomáha, o zbierkach aj dobrovoľníctve.

Okrem toho je tento čas dobrou príležitosťou uvedomiť si, aké šťastie máme oproti iným ľuďom. A hoci čelíme mnohým problémom a hrozbám, stále môžeme byť vďační za to, čo nám zostáva. 

Sledujte nás.

Sme organizácia Habitat for Humanity a zastrešujeme projekt Build Solid Ground. V rámci neho zvyšujeme povedomie o neuspokojivej situácii v oblasti bývania a pozemkových práv v rozvojových krajinách. Podporujeme rodovú rovnosť. Poukazujeme na potrebu zlepšenia životných podmienok v slumoch a zvýšenia odolnosti komunít voči prírodným katastrofám. Ak chcete vedieť o našich aktivitách viac, odoberajte náš newsletter.