Plávajúci slum Makoko sa objaví na digitálnej mape. Ako to zmení život v miestnej komunite?

Obyvatelia slumu Makoko sa učia pilotovať drony a zapisovať súradnice objektov. Dve neziskové organizácie sa totižto chystajú zaznamenať ich domov do digitálnych máp.

V najväčšom nigérijskom slume Makoko žije podľa odhadov jeden milión obyvateľov. Populácia stále narastá, o čom napokon svedčí fakt, že takmer každý týždeň miestni organizujú krstiny. Okrem hustého osídlenia je typickou vlastnosťou slumu to, že leží na vode.

Ak sa ale pozriete na mapu hlavného mesta Lagos, v ktorom sa Makoko nachádza, slum vyznačený nenájdete. Lokalitu označuje len biely blok, ktorý nezobrazuje skutočný vzhľad slumu, riek a rovnako nie je zrejmé, ako slum ovplyvňuje ľudská činnosť. Situáciu však môže zmeniť projekt, v rámci ktorého sa slum Makoko dostane do digitálnych máp.

Viditeľný na mape

Slum Makoko vyzerá, že ho nikto neobýva a že sa na jeho území nič nedeje. Z hľadiska ďalšieho rozvoja tak územie nemá žiadny potenciál.

Zmeniť situáciu chcú neziskové organizácie Code for Africa a Humanitarian OpenStreetMap Team, ktoré v roku 2019 zahájili spoločný projekt. Jeho cieľom je nasnímať oblasť slumu a tak ho preniesť do digitálnych máp.

pohlad na slum Makoko
Slum Makoko založili rybári, ktorí sa tu pred sto rokmi usadili.

„Chceme, aby bola komunita, rovnako ako iné spoločenstvá vo svete, viditeľná a dostupná na mapách. Môže to priniesť nové plány rozvoja,“ pre CNN to povedal zástupca Code for Africa Jacopo Ottaviani.

Do digitalizácie sa zapojili aj miestni. Jednou z nich je Abigail Hounkpe, ktorá sa naučila pilotovať dron, vie fotografovať objekty a zadávať ich súradnice do mapy. Tieto zručnosti ďalej odovzdáva iným obyvateľom slumu.

Aby bola mapa úplná, okrem celoplošných leteckých snímok sa vytvárajú zábery riek a zaujímavých miest.

Nárast populácie a sčítanie obyvateľov

Shedracha Zunzeho, ktorý žil v zálive Tarkwa neďaleko mesta Lagos, v istú noc zobudila streľba. Bolo to nigérijské námorníctvo. Zámerom vpádu bolo vysťahovať obyvateľov pobrežných komunít. Podľa veliteľa námorníkov totižto existovalo podozrenie, že miestni kradnú ropu z potrubí, ktoré cez toto územie prechádzajú.

„Dúfali sme, že ak by nás mesto vysťahovalo z našich domovov, dali by nám týždeň alebo mesiac. A takisto by nám ponúkli možnosť na premiestnenie," opísal situáciu Zunze. Zo 4500 obyvateľov sa však cez noc stali bezdomovci.

plavajuci slum Makoko
Makoko sa bežne stáva domovom pre obyvateľov z iných komunít.

Shedrach Zunze sa spoločne s manželkou vybral do slumu Makoko, ktorý sa bežne stáva útočiskom pre vysídlených obyvateľov z iných komunít.

V súčasnosti sa presne nevie, koľko obyvateľov v Makoku žije. Zatiaľ čo miestni si myslia, že to je niečo okolo milióna ľudí, iní hovoria o 300-tisíc obyvateľov.

No a keďže vedenie mesta nikdy neuskutočnilo celoplošné sčítanie, podľa riaditeľa digitálneho projektu Johna Eromoseleho by mapovanie pomohlo práve aj v určovaní hustoty obyvateľstva.

Popri tom, že sa zistí približný počet obyvateľov, digitálne mapy prinesú aj údaje o tamojších domoch (kvalita a typ stavby).

Už žiadne vysťahovanie

Za posledných niekoľko rokov došlo v Nigérii k viacerým hromadným demoláciám pobrežných slumov. Vedenie mesta to odôvodňuje tým, že išlo o otázku bezpečnosti a ochrany obyvateľov.

Rovnako mesto argumentovalo aj v roku 2012, keď jeho vedenie dalo obyvateľom slumu Makoko na vysťahovanie 72 hodín.

Aktivisti sú však iného názoru. Podľa nich sú za vysťahovaním záujmy developerov, ktorí chcú v pobrežných oblastiach vybudovať luxusné príbytky.

obyvatelka slumu Makoko

V súčasnosti, keď je naplánovaná digitalizácia, majú obyvatelia menšie obavy. Nový projekt totižto predstavuje počiatočnú fázu začleňovania slumu a jeho rozvoja.

Prístup k elektrine a vzdelaniu

V slume Makoko nenájdete žiadne vládne školy ani nemocnice. Väčšina obyvateľov nemá prístup k verejnej vode a nie sú napojení ani na rozvodné elektrické siete. Obyvatelia, ktorí majú elektrinu, ju čerpajú z generátorov. A ako toto všetko súvisí s digitálnymi mapami?

Ak sa ich podarí vyhotoviť, rozvoj slumu a jeho územné rozplánovanie bude oveľa jednoduchšie. Mapy by pomohli energetickým agentúram napojiť slum na zvyšok mesta. Okrem toho by mapy poslúžili aj na rozvoj sociálnych služieb, akými sú poskytovanie zdravotnej starostlivosti či vzdelávanie.

Riaditeľ sekcie mestského rozvoja Lookman Oshodi sám potvrdil, že keď riešili problémy v slume (hygienu, bývanie či elektrinu), nemali kam zaznamenávať existujúci stav.

„Vďaka novému projektu lepšie umiestnime naše plány na informačný panel skutočného života. Tak budeme sledovať náš pokrok a uvidíme aj to, čo môžeme ešte zlepšiť,“ vyjadril sa pre CNN Oshodi.

Sledujte nás.

Sme organizácia Habitat for Humanity a zastrešujeme projekt Build Solid Ground. V rámci neho zvyšujeme povedomie o neuspokojivej situácii v oblasti bývania a pozemkových práv v rozvojových krajinách. Podporujeme rodovú rovnosť. Poukazujeme na potrebu zlepšenia životných podmienok v slumoch a zvýšenia odolnosti komunít voči prírodným katastrofám. Ak chcete vedieť o našich aktivitách viac, odoberajte náš newsletter.