Postavili múr, len aby ich nevidel. Toto museli znášať obyvatelia slumu Saraniya Vaas pred príchodom Trumpa

Murovaná stena mala zabrániť tomu, aby prezident Donald Trump videl slum v meste Ahmedabad. No zatiaľ čo samospráva hovorí o skrášlení, tamojší obyvatelia vedia, že ide o snahu zakryť chudobnú štvrť.

„Ak sa čoskoro nedostanem do radu, dodávka vody sa zastaví a nebudem jej mať dosť na varenie.” Takto opisuje život v slume Saraniya Vaas obyvateľka Rajal. Zároveň dodáva, že tamojšie ženy sa neraz dostávajú do sporov, len aby získali vodu pre seba.

V slume indického mesta Ahmedabad nájdete 700 pôvodných domov, v ktorých žije približne 2000 obyvateľov (druhý najľudnatejší slum v indickom štáte Gudžarát). Ide predovšetkým o ľudí z nižšej kasty, ktorí sa venujú výrobe a ostreniu nožov.

v slume sa nachadza 700 povodnych domovV slume sa nachádza 700 pôvodných domov. Zdroj: Manavi Kapur via Qz.com

Okrem toho, že majú obmedzený prístup k vode, si musia zvykať aj na iné nedostatky. V slume nie sú vybudované ulice, a tak obyvatelia využívajú nerovnomerné, prašné a často aj blatisté chodníky.

A čo je ešte horšie, v slume nie je zavedená kanalizácia ani dostatočné hygienické zariadenia. 

Donedávna mali miestni prístup na cestu. Koncom februára však mesto navštívil americký prezident Donald Trump, a tak sa situácia zmenila.

Namaste Trump

Obyvateľka slumu Ramila Ben si uvedomuje, že pozvoľný prístup k ceste nebol celkom bezpečný. Navyše, často tam pobehovali deti. No podľa nej stačil dočasný sieťový plot.

Namiesto toho sa miestna samospráva rozhodla postaviť vedľa slumu dva metre vysoký a 400 metrov dlhý murovaný plot z tehál. Zámerom tohto kroku bolo zakryť slum pred pohľadom Donalda Trumpa, ktorý míňal toto miesto počas jazdy cez mesto.

„Kedykoľvek ministri navštívia mesto, slum sa zakryje dočasnými zelenými závesmi. Teraz sa však stavia múr. A zatiaľ čo sa závesy stiahnu, múr tu zostane,“ povedal jeden z obyvateľov pre BBC.

mur vedla slumu v meste Ahmedabad
Zdroj: Ajit Solanki/AP via Theguardian.com

Ďalší obyvateľ Parvatbhai Mafabhai si myslí, že takéto konanie je v záujme premiéra Narendra Modiho. „Chudoba a slumy sú realitou nášho života, ale Modiho vláda chce skrývať chudobných.“

Primátor mesta odôvodňoval výstavbu tým, že múr má zvýšiť bezpečnosť a prispieť ku skrášleniu mesta.

Že to tak nie je, o tom svedčí hneď niekoľko skutočností. V prvom rade to, že múr začali stavať pred návštevou prezidenta Donalda Trumpa. Okrem toho, že rokoval s premiérom o bilaterálnych vzťahoch, spoločne s manželkou a dcérou Ivankou sa zúčastnil podujatia Namaste Trump.

Počas tejto akcie rečnil Trump aj Modi. Slávnostná ceremónia sa odohrávala na štadióne Sardar Patel, ktorý zároveň Trump v rámci svojej návštevy otvoril. Štadión totižto prešiel rekonštrukciou a po nej sa stal najväčším kriketovým štadiónom na svete s kapacitou 110-tisíc ľudí.

 

stadion sardar patel
Podujatie Namaste Trump sa konalo na zrekonštruovanom štadióne Sardar Patel. Zdroj: Watchlivecric.com

A práve vedľa štadiónu je ďalší slum. Krátko pred príchodom prezidenta Trumpa dostalo 40 rodín oznámenie o vysťahovaní. Mesto dokonca odchytilo všetky mačka a psov a odstránilo obchodíky predajcov, ktorí sa zdržiavali popri ceste.

Prečo je to neprípustné

O tom, že ide o diskriminačné konanie, niet pochýb. Aj samotní obyvatelia vnímajú takéto kroky ako snahu o vyčlenenie a prejav hanby zo strany mesta. Nemožno sa preto diviť, že sa ľudia cítia urazení a ponížení.

Dôkazom toho, že obyvatelia Saraniya Vaas sú tŕňom v oku, je aj skutočnosť, že im počas návštevy Donalda Trumpa zakázali hovoriť s novinármi alebo cudzincami. Keď sem prišla protestovať mladá aktivistka Aswathy Jwala, polícia ju poslala preč.

zivot v slumoch

Diskriminácia však nie je ani zďaleka jediný problém. Murovaná stena môže spôsobiť zadržiavanie vody a následné vytápanie slumu, ktorý už teraz ohrozuje povodie dažďovej vody.

Namiesto toho, aby míňali financie na výstavbu múru, ich mesto mohlo použiť na riešenie takýchto problémov. „Obyvatelia slumu strávili mnoho času zbytočnou aktivitou – výstavbou múru. Predstavte si, ako by tieto peniaze pomohli zlepšiť náš život,“ tvrdí 21-ročná Karan.

„Boli by sme radi, keby sme videli Trumpa. Teraz si nemyslím, že vôbec cez tú stenu uvidím.“

Zdroj titulnej foto: Qz.com

 

Sledujte nás.

Sme organizácia Habitat for Humanity a zastrešujeme projekt Build Solid Ground. V rámci neho zvyšujeme povedomie o neuspokojivej situácii v oblasti bývania a pozemkových práv v rozvojových krajinách. Podporujeme rodovú rovnosť. Poukazujeme na potrebu zlepšenia životných podmienok v slumoch a zvýšenia odolnosti komunít voči prírodným katastrofám. Ak chcete vedieť o našich aktivitách viac, odoberajte náš newsletter.