Rúška a dezinfekcia sú luxus. V pakistanských slumoch spustili kampaň na zastavenie koronavírusu

Pakistan patrí k najviac postihnutým krajinám vírusom COVID-19. Za posledný deň tam pribudlo viac ako 1979 nakazených a 54 ľudí zomrelo (údaje ku dňu 14. 7. 2020). Čo je však najhoršie, oproti strednej a vyššej triede sú oveľa viac ohrození obyvatelia slumov.

Azeem Alphonse žije v hlavnom meste Islamabad, konkrétne v administratívnom sektore F-7. Jeho domovom je tamojší slum. Podobne ako iní obyvatelia chudobnejších štvrtí, aj Azeem čelí riziku, že sa nakazí vírusom COVID-19.

Lekárka mu odporučila nosiť ochranné rúško a pravidelne si dezinfikovať ruky. Problém však tkvie v tom, že tieto ochranné pomôcky sú preňho príliš veľký luxus.

„Jedno rúško stojí 30 rupií. Mám manželku a tri deti. Takže na kúpu rúšok pre celú rodinu potrebujem 150 rupií,“ uviedol pre portál Thenews.com.pk. Okrem toho dodal, že nemajú núdzu len o peniaze. Lekári im odporúčajú často si umývať ruky, no obyvatelia slumov na to nemajú dostatok vody.

Viac šťastia mal Samuel Loyll, ktorý tvrdí, že istá mimovládna organizácia im poskytla ochranné rúška, dezinfekciu a mydlá. Prostriedky boli určené na niekoľko týždňov.

No rovnako aj Loyll pripomína, že na niektoré potreby jednoducho peniaze nemajú. „Nikdy sme nepremýšľali o testovaní. Ako môžeme zaplatiť tisíce rupií súkromným laboratóriám, keď nám v čase pandémie hrozí nezamestnanosť?“

V slume trvalo chýba základné vybavenie na život, preto sú ochranné pomôcky a preventívne opatrenia pre obyvateľov niečím nemysliteľným.

ochranne prostriedky v slumoch

Tisícky ľudí bez práce

Pakistanská ekonomika zažívala krízu už predtým, ako vypukla pandémia koronavírusu. S jej nástupom sa však situácia ešte zhoršila. Svoje o tom vie 35-ročný Razzaq Masih, ktorý spoločne s manželkou a dvomi deťmi žije v slume v administratívnom sektore G-7.

Zhruba pred dvoma mesiacmi začali v krajine stúpať počty nakazených. Vtedy sa priemysel, služby aj cestovný ruch ocitli v problémoch. V dôsledku toho prišli o prácu tisícky ľudí.

Medzi nimi to bol aj Masih, ktorý dovtedy v poisťovacej spoločnosti mesačne zarobil 17 500 rupií. Situácia sa však razom zmenila a Masih si preto začal hľadať iné zamestnanie. Teraz predáva zeleninu neďaleko trhu Khadda.

koronavirus a nedostatok prace
Zdroj: White Star via Dawn.com

„Za posledné dva mesiace sme nemohli platiť nájomné, pretože obchod sa kvôli vírusu spomalil. Kúpna sila obyvateľov slumu sa výrazne znížila, “ povedal pre Dawn.com.

V podobnej situácii sa ocitli aj mladí muži, ktorá mali prácu u súkromníkov, či ženy, ktoré sa živili ako pomocnice v domácnosti.

Hromadné testovanie

V hlavnom meste Pakistanu sa nachádza 34 slumov, v ktorých žije 60-tisíc obyvateľov. Ako sme naznačili vyššie, mnohí z nich prišli o prácu, nemôžu si dovoliť ochranné pomôcky a takisto nemajú o prevencii dostatok informácií.

Riaditeľ odboru zdravotníckych služieb v meste Islamabad Hasan Orooj si uvedomuje, že práve obyvateľov slumov ohrozujú infekčné choroby najviac. „V slumoch žijú chudobní ľudia, nemajú dostatočnú hygienu, a preto je ich zdravie oveľa viac ohrozené," tvrdí Orooj.

Preto sa mesto rozhodlo spustiť kampaň Trace, Test and Quarantine, v rámci ktorej budú bezplatne testovať obyvateľov slumov. Cieľom kampane je navštíviť každý slum v meste a otestovať čo najviac ľudí.

hromadne testovanie v Pakistane

Po skúsenostiach s očkovaním proti detskej obrne to nebude jednoduché. Obyvatelia totižto testovanie mnohokrát odmietajú. Dôvodom sú obavy, že pri veľkom počte nakazených uzavrú slum, alebo že ich umiestnia do nemocnice, odkiaľ sa, podľa ich slov, nemusia vrátiť.

Mesto sa teda rozhodlo osloviť zástupcov cirkví a menšín, aby im pomohli so šírením osvety. Starosta požiadal kňazov, aby obyvateľom slumov vysvetlili, že testovanie v ich prospech a v prospech ich rodín.

Zástupcovia menšín zas organizujú podomovú kampaň, počas ktorej budú s ľuďmi diskutovať o ich obavách z testovania.

Sledujte nás.

Sme organizácia Habitat for Humanity a zastrešujeme projekt Build Solid Ground. V rámci neho zvyšujeme povedomie o neuspokojivej situácii v oblasti bývania a pozemkových práv v rozvojových krajinách. Podporujeme rodovú rovnosť. Poukazujeme na potrebu zlepšenia životných podmienok v slumoch a zvýšenia odolnosti komunít voči prírodným katastrofám. Ak chcete vedieť o našich aktivitách viac, odoberajte náš newsletter.