Úpadok pre luxus

Boj o bývanie v Brazílii trvá niekoľko storočí

Keď prídete do Recife, privíta vás výhľad na moderné mrakodrapy, dlhé piesočnaté pláže a azúrovo modré more. Mnohí by to považovali za raj na zemi. Čo však nevidíte, je množstvo zabudnutých komunít a tisícky presťahovaných rodín, ktoré pre tieto nádherné výhľady prišli o svoje domovy.

Dnes je v Brazílii viac ako 30 miliónov bezdomovcov a ďalších 75 miliónov ľudí žije v hrozných podmienkach. Ale prečo je situácia taká zlá? 

Korene chudoby v Recife

Recife bolo jedným z prvých koloniálnych miest v Brazílii, založené v roku 1537. Rýchlo sa rozrástlo na región s najväčšou produkciou cukrovej trstiny na svete. A ako aj v ostatných portugalských kolóniách, ťažké práce na plantážach tu vykonávali milióny otrokov z Afriky. 

Po zakázaní otroctva v Brazílii v roku 1888 krajina nevenovala pozornosť tomu, kam títo ľudia pôjdu alebo kde budú žiť. Bez plánov alebo premyslenej infraštruktúry, milióny ľudí ostali bez domova a práve toto je koreňom dnešných problémov s bývaním a chudobou v Brazílii.

"Brazília bola posledná krajina na svete, ktorá zakázala otroctvo. Po oslobodení ale títo ľudia zostali na ulici. Zo dňa na deň stratili všetko. Stratili domovy. Byť otrokom bolo príšerné, ale za veľmi krátku dobu prišli aj o to málo, čo mali a ostali na ulici," hovorí Patrícia Samora, profesorka mestského riadenia na univerzite Pontifical Catholic University of Campinas v Sao Paule v Brazílii.

Recife, Brazil

Jedno z najbohatších miest sveta

Dnes je Recife jedným zo štyroch najhustejšie zaľudnených miest v Brazílii (po São Paule, Riu a Belo Horizonte). Hoci severovýchod patrí k chudobným regiónom v krajine, stalo sa jedným z najbohatších miest na svete. Energické a živé mesto sa pýši svojou kultúrou a karnevalmi. 

Na druhej strane tu však žije okolo 60 tisíc rodín, ktoré nemajú domov, alebo žijú v nebezpečných a neistých podmienkach. 

Nefunkčné domy a nefunkčná politika bývania

Minimálna mzda v Brazílii je 940 BRL (v prepočte asi 215 €). Pre niektoré rodiny je to celkový mesačný príjem. Prenájom malého domu vo favele, teda v slume, stojí zhruba 70 €, čo si množstvo rodín nemôže dovoliť. Nájdu si kúsok pozemku na ktorom si začnú stavať vlastný dom alebo len chabý prístrešok. 

Brazílska vláda v minulosti vytvorila niekoľko programov a politík zameraných na bývanie, ktoré pomohli viac ako 10,5 miliónom ľudí. Avšak s novým politickým dianím v krajine boli tieto programy nateraz zastavené.

„Máme fiškálnu krízu, rozpočtovú krízu aj politickú krízu, a preto je všetko zastavené. Čakáme na nového prezidenta, ale vieme, že situácia je náročná a nedá sa predpovedať, aká bude budúcnosť týchto pozemkov a politika bývania v Brazílii,“ vysvetľuje Patrícia Samora.

Ako vyzerajú neformálne obydlia v Recife?

Rovnako ako v mnohých iných mestách na svete, neplánovaná urbanizácia, znečistenie a nedostatok vhodnej infraštruktúry spôsobili v Recife situáciu v ktorej stúpa počet ľudí žijúcich na ulici alebo v zlých podmienkach.

„V Brazílii máme okolo 13 miliónov nezamestnaných a vždy keď nezamestnanosť stúpne, zvýši sa aj počet domov v slumoch. Podmienky v slumoch sú stále horšie kvôli preplnenosti, takže čelíme veľmi zlej situácii,“ tvrdí Patrícia.

Ilha do Destino, Recife, Brazil

Ilha do Destino

Toto je jedna z pôvodných mestských komunít, ktorá sa momentálne nachádza v luxusnej časti Boa Viagem. Rodiny v tejto komunite sú pomaly vysťahovávané, či už vyplatením alebo zastrašovaním, aby sa tu mohli vybudovať ďalšie luxusné nehnuteľnosti. Bojujú za svoje právo na pôdu, právo na život v svojich domovoch, ale nová výstavba v ich blízkosti otriasa ich domami a spôsobuje praskliny na stenách.

Alta de Santa Terezinha, Recife, Brazil

Alto Santa Terezinha

Toto neformálne obydlie bolo založené miestnymi robotníkmi a rybármi, ktorí boli vytlačení z mesta developermi. Tí prejavili záujem o ich pobrežnú lokalitu.

Ako sa však stále viac ľudí sťahovalo z mesta, Alto Santa Terezinha sa postupne etablovala a vláda nakoniec dala obyvateľom právo zostať tam žiť. Rovnako ako väčšina slumov v Brazílii, Alto Santa Terezinha je postavená na vrchole kopca na nerovnom a nevhodnom pozemku. To znamená, že väčšina domov je postavená na nestabilných základoch.

„Hygienické a environmentálne riziká, najmä záplavy a zosuvy pôdy. To sú nebezpečenstvá, ktorým čelíme v zväčšujúcich sa mestských oblastiach,“ vysvetľuje.

Palafitas: brazílske domy na stĺpoch

Palafitas sa nachádzajú v centre mesta pri delte riek Beberibe a Capibaribe. V tieni mestskej krajiny sú tu obyvatelia doslova neviditeľní. Musia platiť dane, no napriek tomu ich domov na mape nenájdete. 

Túto osadu pôvodne tvorili rybári, ktorí žili v prírode medzi mangrovníkmi, aby boli čo najbližšie k moru. V priebehu rokov však developeri začali stavať aj na pôde porastenej magrovníkmi a znečistenie z mesta celú oblasť zničilo.

Ako zlepšiť situáciu v Brazílii

Profesori ako Patrícia Samora sa naplno venujú politike bývania, slumom a mestskému rozvoju. Jej vedomosti pomáhajú miestnym mimovládnym organizáciám, ako je aj Habitat for Humanity v Brazílii, presadzovať zlepšenie politiky bývania a práva na pôdu pre tých, ktorí žijú v neformálnych obydliach.

Sledujte nás.

Sme organizácia Habitat for Humanity a zastrešujeme projekt Build Solid Ground. V rámci neho zvyšujeme povedomie o neuspokojivej situácii v oblasti bývania a pozemkových práv v rozvojových krajinách. Podporujeme rodovú rovnosť. Poukazujeme na potrebu zlepšenia životných podmienok v slumoch a zvýšenia odolnosti komunít voči prírodným katastrofám. Ak chcete vedieť o našich aktivitách viac, odoberajte náš newsletter.