Volám sa Amira a prežila som

„Prišla som sem kvôli svojim deťom. Chcem, aby boli v bezpečí a snažím sa myslieť pozitívne. Nehovorím pred nimi o ISIS, ani o tom, ako mi Sýria veľmi chýba. Nassim chce byť učiteľkou a Israa doktorkou. A na tom teraz najviac záleží. Keď mi rozprávajú o svojich snoch, mám pocit, že to stálo za to. Na libanonskú hranicu sme dorazili 15. marca 2017. Išli sme peši, cesta z Aleppa nám trvala dva týždne. Nemali sme na výber. Prešli sme 400 kilometrov.“

Aleppo je druhé najväčšie mesto v Sýrii. Dnes je však zničené vojnou a mnohé rodiny si so sebou nesú obrovské traumy. Od úteku z Aleppa Amira hľadá svojho manžela, zatiaľ sa však nestretli.

Kde bývajú dnes?

Rodina našla provizórne bývanie v malom byte v palestínskom utečeneckom tábore Bourj Al Barajneh.

Graphics of a refugee camp in Lebanon

Habitat for Humanity pomohlo aspoň s malými zlepšeniami v domácnosti. Namontovalo novú nádrž pitnej vody, záchod, umývadlo a kuchynskú linku. Zaviedlo umelohmotné potrubie, pretože to staré rýchlo hrdzavelo kvôli soli, ktorá sa nachádza vo vode.

Život v Libanone sa pre nich zlepšuje

Amirine deti už začali chodiť do školy a naučili sa čítať a písať. Najstaršia dcéra Inas sa spolu s mamou stará o svojich troch mladších súrodencov – Zeinu, Imana a Laru. 

Amire Aleppo chýba. Počuť to na hlase, ktorý sa stíši, keď nám o ňom rozpráva. O tom, ako sa deti vonku spolu hrávali, a o tom, ako každé ráno pili čerstvé kozie mlieko. „Ale život sa už zlepšuje,“ dodáva.

Amirina rodina v provizornom byvani v Libanone

Fakty

Len 6 % Sýrčanov, ktorí utiekli pred vojnovým konfliktom, hľadalo útočisko v Európe. Najvyšší počet utečencov má Libanon - až štvrtinu obyvateľstva.

Sledujte nás.

Sme organizácia Habitat for Humanity a zastrešujeme projekt Build Solid Ground. V rámci neho zvyšujeme povedomie o neuspokojivej situácii v oblasti bývania a pozemkových práv v rozvojových krajinách. Podporujeme rodovú rovnosť. Poukazujeme na potrebu zlepšenia životných podmienok v slumoch a zvýšenia odolnosti komunít voči prírodným katastrofám. Ak chcete vedieť o našich aktivitách viac, odoberajte náš newsletter.