Východisko z chudobných podmienok

Je možné vymaniť sa zo začarovaného kruhu chudoby a zmeniť svoj život k lepšiemu? Rodičia zo slumu v Ahmedabade veria, že našli spôsob, ako pomôcť svojim deťom.

obmedzeny pristup k vzdelavaniu
Dievčatá a ženy majú v niektorých krajinách stále obmedzený prístup k vzdelávaniu.

Podľa prieskumu86 % rodičov zo slumu v indickom Ahmedabade trvá na tom, aby deti navštevovali školu a vzdelávali sa. Veria, že im to zabezpečí omnoho lepší život, aký mali oni. Nedostali sa ku kvalitnému vzdelaniu, mnohí sú dokonca negramotní, čo im znemožňuje nájsť si dobrú prácu a zabezpečiť si lepšie životné podmienky. Podarí sa to však ich deťom?

Dostať sa do školy nie je vždy také jednoduché, ako si my, obyvatelia krajiny, kde máme povinnú školskú dochádzku, predstavujeme. Podľa prieskumu mnohé deti v Ahmedabade z rôznych príčin nemôžu školu navštevovať – je príliš drahá alebo musia pomáhať svojej rodine so živobytím a namiesto školy chodiť do práce či dokonca vydať sa.

Pre dievčatá a ženy býva situácia ešte komplikovanejšia. Hoci ich návštevnosť v školách stúpa, stále ťahajú za kratší koniec a školu vynecháva viac dievčat ako chlapcov. Aj v nigérijskom Lagose bojujú dievčatá s rodovou nerovnosťou. Bežne otehotnejú už vo veku 13 rokov a následne sa ich šanca na vzdelanie rapídne znižuje.

Obmedzené možnosti vzdelávania majú v súčasnosti milióny detí, a pritom práve vzdelanie je lístkom k samostatnosti, lepšej práci a napokon k zlepšeniu životných podmienok. Vzdelanie otvára možnosti na to, aby deti mohli naštartovať iný život, ako mali ich rodičia.

kurz sitia
Start-up balíček pre absolventov štvormesačného kurzu šitia odevov obsahuje šijací stroj Singer.

Napríklad Susan Nandudo z dedinky Ndaiga v Ugande neváhala využiť príležitosť, ktorá sa jej naskytla, a prihlásila sa na kurz šitia a strihania odevov. Móda a dizajn jej boli blízke už odmalička a vďaka start-up balíčku, ktorého súčasťou bol šijací stroj Singer, sa mohla začať tomuto povolaniu naplno venovať.

Nadácia Habitat for Humanity pomohla Susaninej rodine v rámci programu Vulnerable Group Housing zabezpečiť v prvom rade dôstojný domov, bezpečné miesto, kde Susan mohla konečne rozvíjať svoj talent. V minulosti musela prestať chodiť do školy, pretože jej mama sama nedokázala uživiť svoju rodinu. Žili z príležitostných prác, robili napriklad výpomoc v záhrade. Dnes má však Susan vďaka stabilnému domovu a príjmu celkom iné vyhliadky a so svojimi kolegyňami uvažuje nad spoločnou firmou.

uspesna absolventka
Susan Nandudo úspešne ukončila vzdelanie na Pioneer Technical Institution v Igange v Ugande.

Dostupné školy by mali byť samozrejmosťou pre každého – v slume, na chudobnejšom vidieku alebo v bohatom veľkomeste. Je však potrebné pomôcť tiež rodičom s vytvorením bezpečného domova pre svoje deti, aby sa mohli štúdiu s pokojom venovať. Niekedy stačí iba málo. Pomoc s úpravou bývania či šijací stroj.

 

Sledujte nás.

Sme organizácia Habitat for Humanity a zastrešujeme projekt Build Solid Ground. V rámci neho zvyšujeme povedomie o neuspokojivej situácii v oblasti bývania a pozemkových práv v rozvojových krajinách. Podporujeme rodovú rovnosť. Poukazujeme na potrebu zlepšenia životných podmienok v slumoch a zvýšenia odolnosti komunít voči prírodným katastrofám. Ak chcete vedieť o našich aktivitách viac, odoberajte náš newsletter.